Skip to content

Regał z drewnianych skrzynek

regał z drewnianych skrzynek

Jak wykonać regał z drewnianych skrzynek ?

Pomysłów na szafki i regały i półki DIY jest bardzo wiele. Od jakiegoś czasu internet wypełniony jest zdjęciami eko mebli zrobionych z drewnianych skrzynek po owocach i drewnianych palet. Bardzo podoba nam się ten trend, przede wszystkim dlatego, że pozwala na zrealizowanie swojego pomysłu. Jak wykonać regał z drewnianych skrzynek?

Skrzynkowe półki można rozmieścić wedle uznania w niemal każdym miejscu – na podłodze czy ścianie – a ich funkcję ogranicza tylko nasza inwencja. Do tego dochodzą niskie koszty, dostępność i łatwość wykonania. Mebel idealny. Czy są jakieś minusy? Przeglądając blogi w poszukiwaniu postów na temat  mebli wykonanych ze skrzynek, od razu rzucił mi się w oczy pewien „szczegół”. Zdjęcia skończonych regałów DIY znacznie różniły się od tych, które znaleźć możemy choćby na pintereście. Okazuje się, że nie wystarczy zakupionych skrzynek pomalować czy wyszlifować i przymocować do ściany. O tym jak to zrobić jest wiele poradników w internecie. W całym procesie jest to jednak najłatwiejszy krok. By całość wyglądała dobrze, należy zadbać o odpowiedni dobór kolorów, tekstur, właściwe oświetlenie i rozmieszczenie skrzynek. Białe skrzynki – które są postrzegane za najbardziej neutralne – nie będą dobrze wyglądały n.p. na ścianie w kolorze trawy z przednim oświetleniem, ponieważ każde przednie oświetlenie spłaszcza. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Na samym początku przede wszystkim na to, czy ten rodzaj mebla będzie pasował do charakteru naszego pomieszczenia. Bardzo ważnym punktem jest także odpowiedni dobór kolorów. Skrzynki najlepiej prezentują się w monochromatycznej kolorystyce (mam tu na myśli zarówno kolor skrzynek jak i tła): szarości, bieli, beżu, brązu. Musimy pamiętać również o tym, by kolory i faktury dobierać na zasadzie kontrastu tzn. czerń-biel, chropowate-gładkie. Oprócz tego możemy wykorzystać także kontrast kierunkowy, tworząc na ścianie piony i poziomy.

 Przed podjęciem decyzji o kolorystyce dobrze jest przejrzeć internetowe inspiracje.

 drewniane skrzynki

Źródło:http://www.megamajsterkowanie.pl/kreatywnie-w-domu/regal-ze-skrzynek/

Źródło:http://designyourhomepl.blogspot.com/2015/08/4-pomysy-na-drewniane-skrzynki-we.html#

1cc3ac78f6a30950b06779802b888389

Źródło:http://kokopelia.pl/cos-z-niczego/

Jeżeli chcemy, by nasz regał był nie tylko zwykłą półką, lecz również efektownym meblem czy niebanalnym dodatkiem do wnętrz, musimy potraktować go trochę jak dekorację. Nie może zatem służyć jako mebel wypchany tym, co akurat nie zmieściło się do komody czy szafy. Powinniśmy dobrze przemyśleć jego zawartość i zadbać o to, by rzeczy, które znajdą się na półkach tworzyły obraz, a skrzynka była ich stylową oprawą.

Żródło:http://ozebrze.blogspot.com/2014/05/drugie-zycie-starej-skrzynki.html#

Źródło:http://ozebrze.blogspot.com/2014/05/drugie-zycie-starej-skrzynki.html#

regal-z-drewnianych-skrzynek-7

Źródło:http://www.popularne.pl/regal-z-drewnianych-skrzynek/

Żródło:http://ozebrze.blogspot.com/2014/05/drugie-zycie-starej-skrzynki.html#

Nasz regał z drewnianych skrzynek

Decydując się na drewnianą ścianę w naszym salonie, mieliśmy właściwie tylko jeden wybór co do mebla, który mógłby pojawić się na jej tle. Był to oczywiście nasz autorski regał ze skrzynek, a właściwie nie nasz, lecz Patryka, bo to on go zaprojektował i wykonał. Ja leżałam wówczas w ósmym miesiącu ciąży w szpitalu, tracąc wpływ na ostateczny kształt całości. Krótką mówiąc, musiałam zadowolić się rolą konsultanta, który zapytany został po wszystkim o to: Jak ci się podoba? 🙂 A podobało mi się!  Do zrobienia naszego regału użytych zostało zaledwie 5 skrzynek. Przed montażem Patryk pomalował je farbą akrylową na biało. Muszę przyznać, że ta skrzynkowa konstrukcja jest najbardziej uniwersalnym meblem w naszym mieszkaniu. Jest zarówno półką, podstawką, obudową i co najważniejsze efektownym dodatkiem, który w naszym salonie idealnie wkomponował się w klimat, który tworzy drewniana ściana. Przygotowując ten wpis, skorzystaliśmy z okazji, by nadać naszej ścianie bardziej dekoracyjny charakter niż miała do tej pory. Rezultat bardzo nam się podoba. Zresztą najlepiej oceńcie sami!

drewniane skrzynki

półki z drewnianych skrzynek

drewniane skrzynki półki

drewniane skrzynki DIY

Z doświadczenia wynikającego z kilkumiesięcznego używania skrzynkowych półek radzę…kupujcie skrzynki heblowane! Nasze niestety nie zostały potraktowane ani papierem ściernym ani szlifierką i jest to ich zdecydowanie największa wada.

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Wam temat tego rodzaju regału DIY. Jeżeli macie już na koncie jakieś doświadczenia ze skrzynkowymi meblami, pochwalcie się! W ten sposób będziemy mogli nauczyć się czegoś nowego 🙂

UDOSTĘPNIJ

4 komentarze

  1. Samoloty na skrzynkach autorstwa Zbigniewa Sikory,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.